Vzpomínkový večer na Jaroslava Wagnera



17. června 2011 uspořádaly Jičínská beseda a Občanské sdružení SH za podpory města Jičína vzpomínkový večer » k 90. výročí narození dr. Jaroslava Wagnera, významného památkáře, jičínského rodáka a čestného občana města Jičína.

Pozvání přijali Ing. arch. Olga Bašeová, specialistka na historické parky a zahrady, a Pavel Jerie, vedoucí Odboru péče o památkový fond ústředního pracoviště Národního památkového ústavu. Přijela také paní Jaroslava Wagnerová.

Dr. Wagner byl představen jako vynikající odborník, který víc než 30 let pracoval v ústředí památkové péče v Praze a jehož jméno se objevuje u rekonstrukce řady památkových objektů i vyhlášení městských památkových rezervací a který je autorem mnoha odborných článků, studií a publikací o historii české architektury a urbanismu.

Bývalí kolegové vzpomínali s nadšením i úctou. Přiblížili dr. Wagnera také jako člověka, který jakoby vše zvládal lehce. Ale zároveň zdůraznili, že za tím byla velká píle, pracovitost a hluboké odborné znalosti i umění jednat s lidmi.

Oba připomněli, jak blízký vztah měl ke starohradskému zámku, k jehož záchraně přispěl velkou měrou. Rekonstrukce této památky je potvrzením toho, že dr. Wagner byl nejen teoretik, odborník. Uměl své znalosti prosazovat mezi kolegy, uměl je předávat studentům, dovedl své názory vysvětlit praktikům v terénu a přesvědčivě o nich hovořit i s majiteli památek. Jeho dozor působil až nenápadně. Ovšem zápisy z jednání a výsledky hovoří jinak.

Pro něho nebylo vytvoření a přijetí odborné studie a projektu konečné, pomáhal dále odbornou radou i po stránce organizační. Nevyžadoval také striktně pouze jediné (své) řešení, pokud po stránce památkové ochrany bylo správné i další, byl ochoten o něm diskutovat. Uměl také přihlížet k místním podmínkám - pokud nešlo o nenávratné změny, přistoupil i na dočasné řešení, které bylo východiskem z tísnivé situace (nedostatek vhodného materiálu, řemeslníků, pracovních sil, vhodné techniky), ovšem vždy v zájmu památkové péče.

Na malé výstavce byly k nahlédnutí vybrané články o Jaroslavu Wagnerovi (např. Dupal Aleš: Za Jaroslavem Wagnerem. Zprávy památkové péče, 2006, č. 2, s. 161-162; Trojanová Hana: Otevřený list jubilantovi. Muzejní noviny, květen 1996; Štál Jiří: Pražský Jičíňák PhDr. Jaroslav Wagner. Noviny Jičínska 2. 2. 1993; Bílek Karol: O vznik památkové rezervace se zasloužil jičínský rodák. Noviny Jičínska, 5. 6. 2001), jeho odborné články, referáty a studie (např. Architekt a stavitel Josef Oppolzer. In: Z českého ráje a Podkrkonoší, 11, 1998, s. 198-203) i kniha Jičín (vydaná v roce 1979) a také články napsané pro Listy starohradské kroniky v letech 2001 a 2006 ».

K tomuto vzpomínkovému večeru patří i články otištěné v Nových novinách 3. a 24. 6. 2011 (Bílková Eva: Jaroslav Wagner přispěl k zachování historické malebnosti centra Jičína; /Kracík Pavel/: Podle vína dělil Jaroslav Wagner rok do dvou částí).
                                                                                                                       Eva Bílková